ÉPÍTÉSZETI MŰLAPOK
ÉPÍTÉSZETI KÖNYVEK, MŰLAPOK HASZNÁLATA AZ ÉPÍTÉSZETI RAJZ OKTATÁSÁBAN
Az építészeti könyvek és műlapok a 19. század második és a 20. század első felében az iparoktatásban is az általános építészeti és szakrajzi képzés alapjaként szolgáltak. A Schola Graphidis Művészeti Gyűjtemény Régi Könyvgyűjteményéhez tartozik az a muzeális könyvállomány, amelyet az 1931-es felméréskor, a Szépirodalmi Könyvtártól való megkülönböztetésként, Iparoktatási Szakkönyvtárnak neveztek, és amelynek reprezentatív csoportját alkotják a historizmus-korabeli európai építészeti szakkönyvkiadás kiemelkedő darabjai. A szakkönyvtár alapját az intézet tanári könyvtára képezte, amelynek gyökere a korábbi budai és pesti rajz-, illetve főrajztanodák időszakára nyúlik vissza. Ezt a tanári könyvtárat gazdagította Ágotai Lajos, Vidéky János külön letétként kezelt állománya, valamint Palóczi Antal 150 darabos könyvgyűjteménye, amely az építészeti rajz oktatásához nyújtott támpontot a 19. század utolsó évtizedeiben.
A fennmaradt állományból olyan könyvritkaságok kerülnek bemutatásra, mint Paul Letarouilly római épületeket bemutató kötete, César Daly-nak a Bibliothèque de l'Architecte című sorozatban megjelent művei, Hector D’Espouy késői válogatása a római Francia Akadémia hallgatóinak felmérési rajzaival, vagy Pierre Gélis-Didot-nak a franciaországi falfestészet 16–18. századi időszakát bemutató kromolitográfiai albuma. |
A kötött könyvek mellett az oktatási gyakorlatban a mappákban tárolt önálló építészeti műlapokat is napi rendszerességgel forgatták. Ezek közül Karl Boetticher építészetelméleti szempontból is jelentős, Die Tektonik der Hellenen, vagy Joseph Bühlmann klasszikus ókori és reneszánsz építészeti alaktani műve látható. Ezeket pár kevésbé ismert, ám szemléletessége miatt használt műlappal (Pannewitz, Schick) és kromolitográfiai nyomattal (Deutsches Maler Journal, Daly) egészítettünk ki. A történeti stílusok formatára mellett, mint a könyvállomány összetételéből kiderül, a tanárok külön hangsúlyt fektettek a kortárs építészet alkotásainak megismerésére is, így a gyűjteményben hiánytalanul megtalálhatók Hugo Lichtnek a legjelentősebb korabeli európai építészeti emlékeket, vagy Otto Lessingnek az újkor épületornamentikáját bemutató fénynyomatsorozatai.
|
Schola Graphidis Művészeti Gyűjtemény | Magyar Képzőművészeti Egyetem - Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium
1093 Budapest, Török Pál u. 1. | Telefon: 217-6833, 217-5180; Fax: 217-5180
© 2015–2018
1093 Budapest, Török Pál u. 1. | Telefon: 217-6833, 217-5180; Fax: 217-5180
© 2015–2018